W tej chwili przejazd pociągiem między Bydgoszczą a Toruniem zajmuje około 70 minut. Jak na 50 km dzielących te dwa miasta, nie jest to najlepszy wynik. Wcześniej podróż zajmowała równo godzinę. Skąd aktualne nieznaczne wydłużenie czasu podróży? Otóż na trasie prowadzony jest remont, który ma skrócić czas przejazdu do 43 minut. Przejeżdżając z Warszawy do Bydgoszczy udało mi się podpatrzeć kilka grup robotników na torach w okolicy Cierpic, oraz składowisko tłucznia i betonowych podkładów na stacji w Solcu Kujawskim. Informacje prasowe mówią o skróceniu czasu podróży na tej trasie o ponad 25 %. Wynik wydaje się być imponujący. Pytanie czy 43 minuty to dużo na trasie między Bydgoszczą a Toruniem. Jadąc samochodem udało mi się ten dystans pokonać najkrócej w 34 minuty, a nie jestem przecież wybitnym rajdowcem, ani nie jechałem ferrari. Biorąc pod uwagę umiejscowienie w Toruniu dworca PKP po przeciwnej stronie niż reszta miasta, realny czas przejazdu po uwzględnieniu dojazdu do i z dworca wydłuża się dodatkowo o co najmniej 30 minut. Dla osób podróżujących regularnie między dwoma stolicami woj. kujawsko-pomorskiego samochody i autobusy PKS wciąż pozostaną szybszą alternatywą dla pociągów. Przydałaby się kolej aglomeracyjna z prawdziwego zdarzenia pozwalająca połączyć oba miasta w czasie poniżej 30 minut.
Kolej z perspektywy samotnego pasażera.
Podróże niecodzienne scharakteryzowane niebywałym Pociągiem Do Kolei
piątek, 19 lipca 2013
poniedziałek, 1 lipca 2013
Paryska poczekalnia
środa, 26 czerwca 2013
Specjalny Pociąg Ratownictwa Technicznego w Warszawie
Na stacji Warszawa Wschodnia Towarowa stacjonuje bardzo ciekawy pociąg, należący do spółki PLK. Jest to Specjalny Pociąg Ratownictwa Technicznego. W jego składzie największe wrażenie robią pancerny WZT-2 (bazowany na podwoziu czołgu T55 wóz zabezpieczenia technicznego) oraz transportowany na dwóch platformach żuraw EDK1000. Pociąg ten powinien być utrzymywany w ciągłej gotowości. Po 15 minutach od zgłoszenia powinien być w stanie przejść próbę hamulców, a po 30 minutach wyjeżdżać w kierunku miejsca zdarzenia. Pociąg ze zdjęć można też zobaczyć na google maps.
czwartek, 6 czerwca 2013
Lokomotywa, która złamała nos
poniedziałek, 27 maja 2013
Pociąg (TGV) do Paryża
Udało się wyłapać kilka technicznych ciekawostek takich jak: połączenie dwóch składów ze sobą, czy widok wnętrza kabiny TGV. Konstrukcja z bliska przypomina trochę samolot. Nie ma się co dziwić, jazda 320 km/h po torach, to prawie jak lot myślwcem w przestworzach.
Szkoda, że w Polsce nie ma szans na takie pociągi. Z naszą Vmax = 160 km/h i oczekiwaniem na kolej dużych prędkości o Vmax = 200 km/h opartą o Pendolino, możemy tylko pozazdrościć innym transportu kolejowego będącego konkurencją dla samolotów. Thalys ze zdjęć pokonuje trasę z Brukseli do Paryża w 1 h 20 min. Odległość porównywalna z podróżą z Krakowa do Warszawy, którą najszybsze ekspresy pokonują aktualnie w 2 h 59 min.
niedziela, 7 kwietnia 2013
Pociąg w komiksie, komiks w pociągu
W niewielu polskich komiksach fabuła rozgrywa się w pociągu. Wydaje się
jednak, że ten środek lokomocji jest stworzony do opowieści z wartką
akcją. Bohaterowie mogliby ukrywać się w przedziałach czy biegać po dachach
wagonów. Filipowi Bąkowi pociąg posłużył do opowiedzenia bardziej filozoficznej
historii. Komiks „Parampam i Pociąg zycia” to jedna z cyklu krótkich
historyjek, stanowiąca próbę przedstawienia jakiegoś aspektu „czasu”. Komiks
ten brał udział w konkursie zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu
Komiksu i Gier w Łodzi w 2009 roku.
Poniżej fragment komiksu. Całość można znaleźć: http://www.komiks.gildia.pl/tworcy/filip-bak/parampam-i-pociag-zycie,i0
środa, 27 marca 2013
Helmut w Białymstoku
Śnieżna pocztówka z Białegostoku, na pożegnanie zimy. Na semaforach sygnał stój. Na torze stoi lokomotywa ET22. Jest to ciężka elektryczna lokomotywa towarowa, produkowana w latach 1969–1989 w zakładach Pafawag we Wrocławiu. Przez maszynistów i miłośników kolei bywa nazywana „bykiem”, "rekinem" lub „helmutem”.
Elektrowóz ET22 mimo swojego towarowego przeznaczenia (może prowadzić pociągi towarowe o masie do: 2700 ton z prędkością 80 km/h i 3150 ton z prędkością 70 km/h) jest stosowany także w przewozach pasażerskich. Przy masie pociągu do 700 ton może on być ciągnięty z maksymalną prędkością konstrukcyjną elektrowozu wynoszącą 125 km/h. W ruchu pasażerskim lokomotywa ET22 najczęściej wykorzystywana jest w pociągach REGIO, interREGIO. 3 marca 2012 lokomotywa ET22-1105 prowadząca pociąg spółki Przewozy Regionalne brała udział w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami.
czwartek, 21 marca 2013
Parowóz na warszawskiej Ochocie
Jakiś czas temu na blogu prezentowany był parowóz z Białegostoku, pełniący funkcję składu barowego. Dziś zdjęcia podobnego eksponatu, który stoi przed warszawskim Technikum nr 7 na ul. Szczęśliwickiej 56.
Parowóz ten wyprodukowany został w 1917 w Düsseldorfie. Od 1945 roku w Polsce służył w Zarządzie Kolejek Leśnych (ZKL) w Hajnówce. W 1990 roku został przewieziony do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a w 1992 ustawiony jako pomnik przed Technikum Kolejowym w Warszawie. Więcej szczegółów odnośnie tego egzemplarza tu: http://tomi.holdys.pl/index2.php?desc=on&par=tx1123.
Parowozy z serii HF tzw. Brigadelok to niemieckie konstrukcje przeznaczone dla wojskowych kolei wąskotorowych. Charakteryzowały się małą mocą (do 60 KM) a nacisk osi był znikomy, około 4 t – 39,2 kN. Oprócz tego maszyny te posiadały zdolność do jazdy po łuku o małym promieniu ok 18 m. Okupione to zostało dość skomplikowaną konstrukcją podwozia o czterech osiach napędnych (http://pl.wikipedia.org/wiki/HF_(parow%C3%B3z)).
niedziela, 17 marca 2013
Pociągiem po Europie

Jeśli myślicie o podróżowaniu po Europie pociągiem zajrzyjcie na poniższe strony.
- http://www.bahn.com/i/view/POL/pl/index.shtml
Dobry rozkład europejskich kolei. Przejrzysty polski interfejs. Możliwość zakupu niektórych biletów. - http://www.eurail.com/
- http://www.interrail.eu/
Dwie strony oferujące tak zwane „railpass" czyli wielodniowe bilety pozwalające na nieograniczoną liczbę podróży w wybranym wcześniej terminie. Można zdecydować się na całą Europę, lub wybrane kraje czy regiony. Możemy np. kupić bilet upoważniający nas do 10 dni podróży po całym kontynencie w ciągu dwóch miesięcy ważności biletu. Oferty na stronach różnią się od siebie, warto sprawdzić dokładnie i wybrać najdogodniejsze dla nas warunki w najlepszej cenie.
piątek, 15 marca 2013
Egzekutorzy, film o trudach pracy maszynisty
poniedziałek, 11 marca 2013
TKp Śląsk w Płaszowie
Na stacji Kraków Płaszów przed budynkiem dworca stoi parowóz typu Śląsk. Jest to bardzo ciekawy egzemplarz, bo zanim doczekał się emerytury pracował m.in. w Hucie im. Lenina. Lokomotywy typu Śląsk produkowane były w latach 1950 - 1963 w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Były to ciężkie parowozy manewrowe, wykorzystywane do obsługi przyzakładowych bocznic.
Przy odrobinie sprawności w Płaszowie można wspiąć się po stopniach i zajrzeć jak wygląda wnętrze takiej maszyny. Jeśli jednak ktoś chciałby wiedzieć jak przebiega procedura uruchamiania tego parowozu, koniecznie musi obejrzeć załączony film. Jest to relacja z rozpalania parowozu Śląsk o numerach 4422 w skansenie w Pyskowicach.

Przy odrobinie sprawności w Płaszowie można wspiąć się po stopniach i zajrzeć jak wygląda wnętrze takiej maszyny. Jeśli jednak ktoś chciałby wiedzieć jak przebiega procedura uruchamiania tego parowozu, koniecznie musi obejrzeć załączony film. Jest to relacja z rozpalania parowozu Śląsk o numerach 4422 w skansenie w Pyskowicach.
środa, 6 marca 2013
Pociąg w reklamie Coca Coli. Świetny film!
Czerwone ciężarówki w barwach Coca Coli przywożące magię świąt do miast i miasteczek kojarzy chyba każdy, kto choć kilka razy w życiu włączył telewizor w okresie świątecznym. Tym razem również Coca Cola w połączeniu z innym środkiem transportu. Nie ma tylko świąt i ciężarówek. Jest pociąg i ciekawa produkcja reklamująca Colę Zero. Widział ktoś tę reklamę w Polsce? Wie ktoś co to za agencja reklamowa?
niedziela, 24 lutego 2013
Tramwajem przez Warszawę, wciągająca historia
O jakim zawodzie marzyliście jako dzieci? Strażak, policjant, lekarz? A może motorniczy tramwaju? Co jeśli to nie są tylko dziecięce marzenia? Chcesz zobaczyć Warszawę z perspektywy motorniczego tramwaju? Zobacz koniecznie ten film. Wciągnij się w opowieść Piotra Łagosza, instruktora nauki jazdy tramwajem. Bardzo interesujące spojrzenie na miasto, przy okazji trochę ciekawostek związanych z komunikacją miejską. Jest też wspomnienie wycofanych już z Warszawy tramwajów 13N z ust ich motorniczego. Na prawdę warto zobaczyć ten dokumentalny film dyplomowy AFiT.
czwartek, 21 lutego 2013
Kierunek wschód! Pociąg do... opery
Kolejny pociąg do... sztuki. Tym razem do jej konkretnej dziedziny.
Białystok ma specjalny pociąg do opery! I to jakiej, Opera i Filharmonia Podlaska to centrum kulturalne z pierwszą profesjonalną sceną operową po wschodniej stronie Wisły. Otwarta parę miesięcy temu instytucja już przyciąga tłumy. Na uwagę zasługuje sam gmach opery, usytuowany w centrum miasta, nieopodal dworca kolejowego, zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem Marka Budzyńskiego, jednego z najbardziej utytułowanych współczesnych architektów, twórcy m.in. budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Pozostałe "pociągi do" znajdziesz tu. Widziałeś inny?
Wrzuć na http://www.facebook.com/PociagDoKolei
Białystok ma specjalny pociąg do opery! I to jakiej, Opera i Filharmonia Podlaska to centrum kulturalne z pierwszą profesjonalną sceną operową po wschodniej stronie Wisły. Otwarta parę miesięcy temu instytucja już przyciąga tłumy. Na uwagę zasługuje sam gmach opery, usytuowany w centrum miasta, nieopodal dworca kolejowego, zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem Marka Budzyńskiego, jednego z najbardziej utytułowanych współczesnych architektów, twórcy m.in. budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Pozostałe "pociągi do" znajdziesz tu. Widziałeś inny?
Wrzuć na http://www.facebook.com/PociagDoKolei
niedziela, 17 lutego 2013
Historia lokomotywy w barwach Coca-Coli
Niedawno na facebookowym fanpage'u pociągu do kolei niezłym zainteresowaniem cieszyło się zdjęcie lokomotywy w barwach Coca-Coli. Była to lokomotywa serii 163 z czeskich zakładów Skoda. Ten typ lokomotyw był już kilkukrotnie przedstawiany na blogu. Prezentowany czerwony elektrowóz charakterystyczne malowanie otrzymał w 2005 roku. Prowadził w Słowacji pociąg specjalny Coca-Cola Music Train z Bratislavy do Humenného. W składzie odbywały się ciekawe koncerty i imprezy. Sama lokomotywa, była też przez jakiś czas używana do prowadzenia rozkładowych pociągów na terenie Słowacji. Z takim taborem Coca-Cola mogłaby się z łatwością przyłączyć do akcji http://www.tirynatory.pl/ nie tracąc nic ze swojego wizerunku.
Mając świadomość wpływu marki Coca-Cola na oprawę świąt Bożego Narodzenia (np. wizerunek św. Mikołaja w czerwonym uniformie z obfitą białą brodą) zastanawiam się dlaczego prezentów gwiazdkowych nie odbieramy przesyłką konduktorską na stacji?
Może wokół każdej choinki powinna jeździć miniaturowa elektryczna kolejka?


Mając świadomość wpływu marki Coca-Cola na oprawę świąt Bożego Narodzenia (np. wizerunek św. Mikołaja w czerwonym uniformie z obfitą białą brodą) zastanawiam się dlaczego prezentów gwiazdkowych nie odbieramy przesyłką konduktorską na stacji?
Może wokół każdej choinki powinna jeździć miniaturowa elektryczna kolejka?


![]() |
3 powyższe zdjęcia pochodzą z: http://www.vlaky.net |
![]() |
Źródło zdjęcia: http://rail.phototrans.eu |
czwartek, 14 lutego 2013
Pociągi dla najmłodszych - czyli "Stacyjkowo"
Jest alternatywa dla tych, których nudzi oczekiwanie na pociąg w dziale Kolej na żywo! Wszystkim lubiącym oglądać pociągi, a w szczególności najmłodszym miłośnikom kolei polecam film animowany "Stacyjkowo".
Jest to brytyjski serial animowany (ang. Chuggington, 2008), emitowany w Polsce na kanale MiniMini od 1 stycznia 2010 roku. Od 18 marca 2011 roku serial jest nadawany w TVP1 w Wieczorynce. Na youtube można znaleźć playlisty zawierające całe sezony tej bajki.
Akcja kreskówki rozgrywa się w tytułowym mieście zwanym Stacyjkowo i ukazuje przygody trzech młodych lokomotyw Wilsona, Koko i Bruna:
Akcja kreskówki rozgrywa się w tytułowym mieście zwanym Stacyjkowo i ukazuje przygody trzech młodych lokomotyw Wilsona, Koko i Bruna:
- Wilson – to wielofunkcyjna, czerwona lokomotywa spalinowa, zawsze pełna wiary w swoje siły z entuzjazmem podchodząca do wszelkich zadań. Wilson opiera się na amerykańskiej lokomotywie spalinowej EMD F-unit.
- Koko – to nieustraszona elektryczna lokomotywa pasażerska. Kocha odkrycia, przygody i rywalizację w wyścigach. Chociaż często potrafi spowodować szkody to zawsze wie kiedy należy przeprosić. Koko opiera się na japońskiej lokomotywie elektrycznej Shinkansen.
- Bruno (ang. Brewster) – to spalinowa lokomotywa przeznaczona do przewozu ładunków. Jest bardzo niezawodny i zawsze można na niego liczyć gdy pojawią się kłopoty. Bruno opiera się na brytyjskiej lokomotywie spalinowej BR Class 55 "Deltic".
niedziela, 10 lutego 2013
Jedyne takie miejsce w Polsce. Pociągi przejeżdżają tu przez wnętrze kościoła
W kopalni soli w Bochni istnieje unikalny w skali świata obiekt sakralny z elementami infrastruktury kolejowej. Kaplica pod wezwaniem św. Kingi jest największą
i najlepiej zachowaną spośród kaplic w kopalni bocheńskiej. Jednocześnie jest to jedyna świątynia, przez środek której biegnie linia kolejowa. Zarówno kaplica jak i tory zachowały swoje pierwotne przeznaczenie i wciąż są wykorzystywane. W świątyni odprawiane są uroczyste msze święte, między innymi pasterki w Wigilię Bożego Narodzenia. Po torach o rozstawie 600 mm kursują wagony kopalnianej kolejki. Pociągi prowadzone są przez akumulatorowe lokomotywy Ldag 05, o potocznej nazwie „Karlik". Są to specjalne maszyny przystosowane do pracy w warunkach znacznego zapylenia i zagrożenia wybuchem.
Podziękowania za udostępnienie zdjęć pociąg do kolei składa autorowi bloga http://www.wolnyrower.com.pl/
środa, 6 lutego 2013
Kolej na Belgię
Codziennie zatrzymuje się tu około tysiąca pociągów. Spotkać można pociągi lokalne i krajowe, ale też międzynarodowe demony prędkości jak TGV czy Thalys. Niebawem więcej fotek z kolejowej Brukseli (będzie coś o kolejach dużych prędkości). Na zdjęciach poniżej warto zauważyć obecność komiksów w pociągach i pociągów w komiksach. Na ścianach stacji podróżni mogą podziwiać sceny z komiksu Przygody Tintina. Ta seria komiksowa autorstwa belgijskiego artysty Georges'a Remi (pseudonim Hergé), zaliczana do najpopularniejszych europejskich komiksów, obecna jest w wielu elementach belgijskiej przestrzeni publicznej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)