Rail Nation

poniedziałek, 27 maja 2013

Pociąg (TGV) do Paryża

Skrót TGV (fr. Train à Grande Vitesse) oznacza Pociąg o Wielkiej Prędkości. Pierwsze tego typu elektryczne zespoły trakcyjne produkowane były w 1978 roku. Dziś istnieje już trzecia generacja tych pociągów. Jednym z operatorów używających składów TGV jest Thalys. Oferuje on połączenia między Francją, Belgią, Holandią i Niemcami. Od pierwszych liter nazw głównych miast, do których docierają pociągi – Paryża, Brukseli, Kolonii i Amsterdamu pochodzi nazwa uzywanych przez przewoźnika składów: TGV Thalys PBKA i TGV Thalys PBA. Składy przedstawione na zdjęciach to pociągi Thalys PBKA, czyli TGV trzeciej generacji (w nomenklaturze kolei francuskich oznaczane jako TGV 43000).

Udało się wyłapać kilka technicznych ciekawostek takich jak: połączenie dwóch składów ze sobą, czy widok wnętrza kabiny TGV. Konstrukcja z bliska przypomina trochę samolot. Nie ma się co dziwić, jazda 320 km/h po torach, to prawie jak lot myślwcem w przestworzach.

Szkoda, że w Polsce nie ma szans na takie pociągi. Z naszą Vmax = 160 km/h i oczekiwaniem na kolej dużych prędkości o Vmax = 200 km/h opartą o Pendolino, możemy tylko pozazdrościć innym transportu kolejowego będącego konkurencją dla samolotów. Thalys ze zdjęć pokonuje trasę z Brukseli do Paryża w 1 h 20 min. Odległość porównywalna z podróżą z Krakowa do Warszawy, którą najszybsze ekspresy pokonują aktualnie w 2 h 59 min.
1 komentarz:

  1. Niesamowite uczucie towarzyszy podrozy Thalysem. Czesc trasy BXL-Paris biegnie wzdloz autostrady i widok jadacych obok samochodow niesamowity. Z okna Thalysa to auta wlasciwie stoja na drodze;-) Tak jak napisales - szkoda, ze niepredko doczekamy podobnych pociagow u nas.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...