Rail Nation

niedziela, 10 lutego 2013

Jedyne takie miejsce w Polsce. Pociągi przejeżdżają tu przez wnętrze kościoła

W kopalni soli w Bochni istnieje unikalny w skali świata obiekt sakralny z elementami infrastruktury kolejowej. Kaplica pod wezwaniem św. Kingi jest największą i najlepiej zachowaną spośród kaplic w kopalni bocheńskiej. Jednocześnie jest to jedyna świątynia, przez środek której biegnie linia kolejowa. Zarówno kaplica jak i tory zachowały swoje pierwotne przeznaczenie i wciąż są wykorzystywane. W świątyni odprawiane są uroczyste msze święte, między innymi pasterki w Wigilię Bożego Narodzenia. Po torach o rozstawie 600 mm kursują wagony kopalnianej kolejki. Pociągi prowadzone są przez akumulatorowe lokomotywy Ldag 05, o potocznej nazwie „Karlik". Są to specjalne maszyny przystosowane do pracy w warunkach znacznego zapylenia i zagrożenia wybuchem.


Podziękowania za udostępnienie zdjęć pociąg do kolei składa autorowi bloga http://www.wolnyrower.com.pl/

11 komentarzy:

 1. Nie miałam pojęcia o istnieniu tego miejsca. Niesamowite. Same wagoniki i kolejkę tego typu widziałam w kopalni w Wałbrzychu, rdzewiała sobie przy budynkach. Ciekawe czy ją uratowali podczas remontu.

  OdpowiedzUsuń
 2. O i to jest właściwe miejsce dla KK w Polsce : PODZIEMIE !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w tej kopalni jakieś 10 lat temu na "zielonej szkole". Oprócz kolejki, mają jeszcze wielką salę, w której mieści się noclegownia (spanie w kopalni za dzieciaka przynosi wielką frajdę:)) i sala, gdzie znajduje się boisko, a wieczorem o ile się nie myle odbywały się tam dyskoteki. Fajna miejscówka:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal tak jest, sala, boisko, wielka zjeżdżalnia, dyskoteki itp. Do tego bardzo rozbudowali w multimedia zwiedzanie kopalni. Miejsce dużo bardziej warte odwiedzenia niż przereklamowana Wieliczka (kilka razy droższa)

   Usuń
 4. Dołączam się do komentarza Elovelo. Warto zwiedzić kopalnię w Bochni, atmosfera wydaje się tam dużo lepsza niż w Wieliczce. I legenda o św. Kindze dotyczy Bochni, nie Wieliczki, a dlaczego można się m.in. w kopalni dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. po co? no ludzie po co? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również miałem okazję zwiedzać tą kopalnię i faktycznie jest niezwykła - z jednej strony surowość i tajemniczy klimat, z drugiej - fajnie zorganizowane dodatkowe atrakcje. Nie wszyscy wiedzą, ale kopalnia w Bochni jest starsza o kilkadziesiąt lat od wspomnianej Wieliczki.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tej kopalni można jeszcze przepłynąć łódką w podziemnym jeziorku solanki -rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa sprawa... Chciał bym zobaczyć filmik jak w czasie trwania mszy jedzie sobie pociąg przez ten kościół :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Może nie przez kopalnie, ale przez ładny wyrobek pod ziemią niebawem w Łodzi też będziemy mieć pociąg :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...