Rail Nation

sobota, 20 października 2012

Drezyną przez Świętokrzyskie


W pewien jesienny weekend Samotny Pasażer, z ekipą DREZYNIARZE.PL, odwiedził ciekawe miejsce w województwie Świętokrzyskim.13 października 2012 na terenie Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej odbyły się III Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe. Drezyniarze.pl na zlot przywieźli ze sobą spalinową pomarańczę. W pieszczących oczy bezpiecznych kurtkach i służbowych hełmofonach śmiało pędzili po torach o rozstawie 750 mm.

Pomarańcza na szlaku

Na imprezie zaprezentowało się 5 różnych drezyn spalinowych i kilka wagonów doczepnych różnej klasy i różnego przeznczenia. Niektóre z nich, między inymi sypialny wagon kabrio, nie wytrzymały tempa podróży i konieczne było ściągnięcie ich ze szlaku.

Fotostop przy dawnej stacji

Fotostop, widok z wiaduktu Lini Hutniczej Szerokotorowej


Kuszetka kabrio, kierowana na boczny tor.

 Trasa przejazdu obfitująca w jesienne krajobrazy wiodła przez urokliwe zakątki województwa Świętokrzyskiego. Drezyny oprócz pól i lasów do pokonania miały także różne przeszkody inżynieryjne. Było kilka przejazdów przez drogi publiczne, tunele i wiadukty. Sporo przygód dostarczył fragment bez torów, który drezyny musiały pokonać kołami po asfalcie. Bardzo ciekawy był odcinek trasy pokonywany przez bagna. Tory w tym miejscu ułożone są na podkładach, przypominających konstrukcję domku z zapałek, czy drewnianej studni.

Leśny zakręt przez jesienne liście
Pomarańcza mknąca po torach niczym przecinak

Skrzyżowanie przeszłości z teraźniejszością. Tunel wąskotorowy pod drogą ekspresową
Bezpieczny przejazd

Wiadukt nad normalnotorową linią kolejową


Fragment torów ułożonych na bagnach

Kolej wąskotorowa w Polsce okres świetności ma już za sobą. Coraz więcej szlaków zarasta, coraz mniej infrastruktury nadaje się do użytku. każde spotkanie z wąskimi torami to spotkanie z historią. Najstarsza znaleziona szyna, po której poruszały się drezyny miała 129 lat. Ciekawe ile pociągów po niej przejechało. Ile osób i towarów z niej korzystało.
Szyna pochodząca z 1883 roku


1 komentarz:

  1. Szkoda marnowania potencjału takich lini, tym bardziej, że u naszych południowych sąsiadów są używane z powodzeniem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...