Rail Nation

piątek, 28 września 2012

Warszawskie pojazdy szynowo - drogowe

Samotny pasażer pewnego poranka budzi się później niż zwykle. Obserwując na zegarze umykające z prędkością światła minuty stwierdza, że rowerem ani autobusami do pracy nie zdąży dojechac na czas. Wsiada w samochód. Jedzie, jedzie, stoi, jedzie, stoi, stoi...
Stoi w korku, złości się i rozmyśla nad sensem życia.
Jego wzrok i myśli na moment przykuwają biegnące obok drogi tory tramwajowe. Nie są tak zatłoczone jak asfalt. Czasem przejedzie po nich tramwaj ale na pewno zmieściłby się na nich jeszcze jeden pojazd. Gdyby tak mieć samochód, który mógłby zjechać na tory i kontynuować podróż na szynach, rozmarzył się pasażer.
Dla samotnych pasażerów posiadanie takiego pojazdu pozostaje w sferze marzeń. Posiadają je natomiast instytucje eksploatujące stołeczne torowiska. Podczas niedawnych Dni Transportu Publicznego w Oddziale Remontu Transportu przy ul. Włościańskiej 52 można było zobaczyć dwa pojazdy szynowo-drogowe. Były to wozy techniczno/ratownicze Metra Warszawskiego i Tramwaji Warszawskich. Oba zbudowane na bazie świetnej ciężarówki terenowej: Mercedes Unimog. Różnią się ubarwieniem i sposobem oklejania pojazdu. Pojazdy mogą uczestniczyć w ruchu drogowym, tak jak każde inne samochody. Gdy zachodzi potrzeba opuszczane są koła torowe i pojazdy mogą poruszać się po szynach.


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...