Rail Nation

poniedziałek, 23 lipca 2012

"Sweet focie" na torach

Lato w pełni, zaczęły się wakacje, a z wakacjami podróże, wycieczki, wyjazdy. Każdy chciałby mieć jakąś oryginalną, indywidualną pamiątkę z podróży. Niektórzy decydują się na fotki kolejowe: t.j. z torem w tle. Najczęściej wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej: modelka przyjmuje jakąś wygiętą pozę, ewentualnie robi "dziubek" i... hipsterskie zdjęcie gotowe.
Czy dla takiego zdjęcia warto taplać się w gównie i chemikaliach?
Zanim usiądziesz na torach, zastanów się co leżało na nich wcześniej.
Szczegóły pod zdjęciami.1. Toalety w pociągach:
Większość wagonów jeżdżących po Polsce wyposażona jest w toalety z systemem otwartym. Co to znaczy? Po naciśnięciu pedału (przycisku) uruchamiającego spłóczkę, nieczystości spłukiwane są bezpośrednio na tory. Jak to wygląda, zobaczyć można na poniższym filmie:


2. Chemiczne odchwaszczanie torów: Chwasty rosnące na torach przyspieszają zanieczyszczenie podsypki (kamienie między torami) zmniejszając jej przepuszczalność. Nieprzepuszczalna podsypka przyspiesza gnicie podkładów i powoduje odkształcenie torów oraz korozję stołowych części nawierzchni. Z tych powodów chwasty należy tępić systematycznie. Obecnie odchwaszezanie torów prowadzi się wyłącznie za pomocą środków chemicznych.
Używane środki to między innymi: Gezatop, Gesaprim, Simazdn,Atrazin, Herbatoksol. Nazwy nie brzmia przyjaźnie. Wg instrukcji zamieszczonej na stronie z kolejowymi przepisami kontakt z tymi środkami wymaga odpowiednich śroków ostrożnosci: należy chronić oczy, usta i nos przed zetknięciem się z proszkiem lub cieczą (niebezpieczeństwo zapalenia śluzówki), należy stosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, w miejscu i w czasie pracy nie wolno jeść ani pić oraz palić papaerosów. Pozostałości środków i roztworów chemicznych należy zlewać do dołów i zakopywać na głębokości min. 70 cm. Nie wolno wylewać tych pozostałości do studni, stawów, rzek i innych zbiorników wody.
Poniżej filmik przedstawiający drezynę prowadzącą akcje odchwaszczania torów.

3. niebezpieczeństwo potrącenia
Zgodnie z art 14 pkt. 5 Prawa o Ruchu Drogowym, chodzenie po torowisku jest zabronione. Grozi za to mandat w wysokości 50 zł.

2 komentarze:

  1. więcej słit foć pliz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hehehe pani na pierwszym marynareczkę zdarła chyba ze starszej siostry, bo sterczy w barach jak u "kobiety pracującej" z lat 80'tych :D
    Zgadzam się z anonimowym- więcej fotek poproszę :) Pani co siedzi okrakiem na szynie- może liczyła na odchwaszczenie?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...