Rail Nation

wtorek, 5 czerwca 2012

Przydatne w podróży - aplikacje na androida

Pierwszy post z cyklu Przydatne w podróży.
Coś dla tych, którzy chcą sobie ułatwić podróżowanie pociągami PKP.  Przedstawiam aplikacje na system android, które według mnie przydatne są podczas podróży pociągiem. Czyli czego użyć aby poznać rozkład, sprawdzić opóźnienia i nie nudzić się w czasie jazdy.

Rozkład jazdy to jedna z najważniejszych spraw podczas planowania podróży. Warto wiedzieć o której odjeżdża nasz pociąg i o której będzie u celu podróży. Przydadzą się też informacje o mijanych po drodze stacjach. Do przeglądania rozkładu jazdy na tablecie używam programu Rozkład PKP atorstwa Krzysztofa Tyszeckiego.
Program pozwala przeglądać rozkład połączeń kolejowych w Polsce i Europie. Aplikacja pokazuje aktualny (taki jak na stronach pkp) rozkład, połączenia, odjazdy, przyjazdy oraz pozwala na zapisywanie ulubionych tras oraz stacji. Co ciekawe możliwe jest także sprawdzanie cen połączeń. Można zdefiniować nawet posiadaną zniżkę. Program pobiera minimalną ilość danych, dzięki czemu możliwe jest sprawne korzystanie z niego nawet przy słabym połączeniu internetowym.

Sam rozkład nie zawsze wystarczy, żeby być dobrze poinformowanym. Pociągi niestety nie zawsze kursują zgodnie z rozkładem.
Będąc w podróży, dobrze jest mieć dostęp do informacji o aktualych opóźnieniach pociągów. Doskonałym źródłem takich informacji na androidzie jest program InfoPasażer. Aplikacja czerpie dane z oficjalnego serwisu (infopasazer.intercity.pl) uruchomionego przez PKP Intercity we współpracy z innymi przewoźnikami osobowymi. Możliwe jest przeglądanie przyjazdów i odjazdów dla interesującej nas stacji oraz szczegółowe informacje dotyczące interesującego nas pociągu. Gdyby okazało się, że data i godzina przedstawiane w programi są inne niż w rzeczywistości, warto sprawdzić ustawienia strefy czasowej w swoim urządzeniu. Poza tym z programem nie ma żadnych problemów.

Podczas podróży pociągiem często występują problemy z dostępem do Internetu.
Czy jesteśmy skazani na czytanie dokumentów które już widzieliśmy i mamy dostępne offline na naszym urządzeniu? Co byście powiedzieli na to, aby w podróży przeglądać strony internetowe, których nie zdążyliście obejrzeć w pracy, szkole, czy w domu? Wystarczy na urządzeniu z zndroidem zainstalować applikację pod nazwą pocket, oraz do najczęściej używanej przeglądarki internetowej na stacjonarnym urzadzeniu dodać odpowiedni przycisk - rozszerzenie.
Dalej sprawa jest prosta. Przeglądając interesującą nas stronę na komputerze, klikamy w przeglądarce przycisk "pocket". Informacje są automatycznie pobierane na urządzenie mobilne. Od tej pory są dostępne w formie offline w aplikacji pocket. Aplikacj pobiera tekst oraz zdjęcia. Formatuje artykuł w czytelny sposób, przyjazny do czytania offline. W przypadku gdy posiadamy połączenie z Internetem umożliwia aktualizację informacji oraz korzystanie z linków. Jedynym manakamentem dla mnie jest brak możliwości pobrania filmów z serwisu youtube. Poniżej film reklamujący aplikację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...