Rail Nation

środa, 16 maja 2012

Julianka - smutna stacja

Jura Krakowsko - Częstochowska to region obfity w skały, jaskinie, zamki kościoły i różne inne urokliwe miejsca. Czy można znaleźć tam coś interesującego związanego z koleją? Na pewno. Zwróciłem uwagę na stację w miejscowości Julianka. To urokliwe miejsc z zachowanym budynkiem dworca i wieżą ciśnień wydało mi się smutne. 
Okazało się, że Julianka to nie tylko przykład na marnotrastwo i niszczenie infrastruktury kolejowej.
Z tą stacją związana jest tragiczna historia katastrofy z 3 listopada 1976 roku.
Z winy odurzonej alkoholem obsługi pociągu, zginęło w Juliance 25 osób. Hasło "Piłeś? Nie jedź!" aktualne także na kolei.4 komentarze:

  1. Dla mnie to święte miejsce dzieciństwa, dojazdy do szkoły w Częstochowie... Stacja była wtedy OSTOJĄ, zwłaszcza przy zimowych zawieruchach; Ciepły piec, życzliwy Zawiadowca, oczekiwanie na opóźniony pociąg z Dęblina do Gdyni. Tak to widzę na filmie pamięci! Dziś jet to stacyjka siedmiu smutków... ale bez Krasnoludków. Co za przykrość, co za wstyd! Zostaje nostalgia. Muka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza sie że Stacja pkp Julianka była super stacją znałem zawiadowce Stacji i większość pracujących tam pracowników . Miałem służbe w tę feralną noc jako dyżurny ruchu no wcześniejszej stacji przez który jechał pociąg nie będe operował numerami pociągów . w chwili zdeżenia pociągów na stacji Julianka pamietam jak dziś ja tamtejszy dyżurny ruchu informował dyspozytora o zaistniałej sytuacji przez tak zwany selektor to telefon na jednej liniji ze wszystkimi dyżurnymi ruchu z dyspozytorem odcinka. jak dyżurny ruchu wrócił i zaczoł opowiadać jak to wszystko wygląda to był szok nie do opowiedzienia..Jeszcze dziś sobie wspominam jak to było. Po skończonej służbie pojechaliśmy samochodem obejrzeć do Julianki...Ubolewać nad ty wszystkim ..Jeśli są jeszcze tacy co pamiętają i pracowali w tym dniu to prosze o wpis..Odezwe sie napewno..Bogdan M.

    OdpowiedzUsuń
  3. zginelo wiecej osob tata zmarl 3 tygodnie po wypadku w katowicach robert z jeieniej gory

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...