Rail Nation

wtorek, 18 grudnia 2012

"Szalona lokomotywa" fotografia w muzeum kolejnictwa

Od 17 grudnia, w warszawskim Muzeum Kolejnictwa, podziwiać możemy wystawę zatytułowaną "Szalona Lokomotywa". Na ekspozycji prezentowane są czarno-białe fotografie szasnastu wybitnych fotografików przełomu XIX i XX wieku: m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Evy Rubinstein, Jana Bułhaka, Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa.

Zdjęcia wyrażają w sugestywny sposób fascynacje artystów tytułową lokomotywą parową. Pociągi przemierzające trasy w urozmaiconych krajobrazowo przestrzeniach, tworzą ciekawe kompozycje. Przez autorów zostały zarejestrowane elementy pejzażu, nierozerwalnie związane z rozwijającą się wówczas dynamicznie koleją: pociągi, tory, tunele oraz dworce i stacje, które w ówczesnych latach zaczęły pełnić ważne funkcje dla podróżującego, jako miejsce powitań i pożegnań, zarówno rodzinnych, jak i oficjalnych.

Fotografie pochodzą ze zbiorów: Museum of Fine Arts w Bostonie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Philadelphia Museum of Art, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w iście świątecznej atmosferze. Miłośnicy kolejnictwa, fani fotografii i przyjaciele muzeum podziwiali zdjęcia i wzajemmnie składali sobie życzenia.
4 komentarze:

 1. Ale czy warto iść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystawę z całą pewnością mogę polecić miłośnikom czarno-białej fotografii i miłośnikom parowozów.

   Usuń
 2. kim jest pani na 3 zdj od konca?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...