Rail Nation

czwartek, 30 października 2014

Pociągi przyjazne blogerom! Wreszcie!

Kolejny raz w podróży. Tym razem na bogato: zamiast TLK jest EIC. Postanowiłem was mocno spamować z tego wyjazdu: już na dworcu wrzuciłem na fanpage zachęcające do podróżowania zdjęcie.

Zapowiadało się na pełną narzekania podróż, która ociekać będzie jadem sączącym się z z moich postów i komentarzy pisanych kciukiem na smartfonie. Narzekaż zawsze jest na co: pasażerów dużo, gadają głośno przez komórki, pociąg choć ruszył o czasie to później czasem stoi czasem jedzie, dworzec brudny, frytki zimne, towarzyszka z podówjnego fotela właśnie zdjęła buty... No po prostu raj dla blogera, który chce trochę ponarzekać. 


Aż tu nagle odzywa się z głośnika znudzony głos kierownika pociągu. Wita serdecznie pasażerów, obiecuje poczęstunek, przypomina o biletach i bagażu podręcznym. Standardowa gadka, po której dodaje: Informujemy, że na pokładzie pociągu dostępny jest bezpłatny Internet WiFi. Od tego momentu wszystko się zmieniło. PKP Intercity - dziękuję. Sprawdziłem pociągów takich jak ten jest 22 (tak na prawdę to 11, bo Intercity potraktował relacje tam i z powrotem jako osobne pociąg http://rozklad-pkp.pl/pl/news/show/wifi-w-ici):
Aktualna lista pociągów z usługą bezpłatnego WiFi:
1.    EIC Beskidy relacji Warszawa - Bielsko-Biała, (przez Katowice)
2.    EIC Beskidy relacji Bielsko-Biała - Warszawa, (przez Katowice)
3.    EIC Klimczok relacji Bielsko-Biała - Katowice,
4.    EIC Słowacki relacji Warszawa - Poznań,
5.    EIC Słowacki relacji Poznań - Warszawa,
6.    EIC Sawa relacji Warszawa - Kraków,
7.    EIC Sawa relacji Kraków - Warszawa,
8.    EIC Tatry relacji Warszawa - Kraków,
9.    EIC Krakus relacji Warszawa - Kraków,
10.    EIC Krakus relacji Kraków - Warszawa,
11.    EIC Mickiewicz relacji Warszawa - Kraków,
12.    EIC Modrzejewska relacji Kraków - Warszawa,
13.    EIC Kościuszko relacji Warszawa - Kraków
14.    EIC Kościuszko relacji Kraków - Warszawa,
15.    EIC Kaszub relacji Warszawa - Gdynia,
16.    EIC Kaszub relacji Gdynia - Warszawa,
17.    EIC Norwid relacji Kraków - Gdynia, (przez Warszawę)
18.    EIC Norwid relacji Gdynia - Kraków, (przez Warszawę)
19.    EIC Górnik relacji Warszawa - Wrocław,
20.    EIC Górnik relacji Wrocław - Warszawa,
21.    EIC Neptun relacji Warszawa - Gdynia,
22.    EIC Neptun relacji Gdynia – Warszawa.
Oczywiście jako wnikliwy dziennikarz obywatelski sprawdziłem jakość oferowanej usługi:


Wiem, że darowanemu koniowi w oczy się nie zagląda, ale... upload słaby. Dodawanie zdjęć trwa kilka pełnych napięcia minut. Tak czy siak wreszcie mamy w polskich kolejach jakiś konkretny postęp. Nie remonty, których efekty ciężko zauważyć, nie mityczne Pendolino, które niby jest, ale jeszcze go nie ma, a już się psuje
Darmowy Internet to jest to, czego potrzebowałem w pociągu. Dostęp jest bez logowania, czyli nie trzeba podawać swojego maila, numeru buta ani nic takiego. Akceptujemy regulamin i mamy połączenie. Do tego miła Pani właśnie przyniosła herbatkę... No żyć, nie umierać (tzn. można swobodnie pracować) w pociągu.



niedziela, 26 października 2014

Parowóz wieczorową porą

Wawerskie Centrum Kultury w ramach imprezy Kolej na Wawer umożliwiło Warszawiakom bliskie spotkanie z czynnym parowozem. Parowóz wraz z zabytkowym pociągiem kursował między stacjami Warszawa Falenica - Warszawa Gdańska.

Po wjeździe na stację parowóz był wodowany. Mechanicy i pracownik stacji bardzo się starali wypełnić tender do pełna.



Udało im się aż za dobrze!

Po zatrzymaniu na peronie, skład opuszczali spowici mgłą pasażerowie. 


Maszynista i pomocnik z każdym zamienili kilka słów i chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. 

 Chętnych nie brakowało.


Sam parowóz wydawał się być w wyśmienitej formie. Podobno podróż pociągu z Chabówki do Warszawy zajęła ponad 40 godzin.Ten czas nie ma jednak związku z maksymalną szybkoścą osiąganą przez ponad 100 letnią lokomotywę, która wynosi 90 km/h. Wszystkiemu winne zamknięcia i remonty na torach prowadzone przez PKP PLK. Taki pociąg specjalny ma zapewne niski priorytet na trasie.





Dziś niedziela wieczór, pociąg ruszył w drogę powrotną. We wtorek chłopaki planują dojechać do parowozowni.

 

Powodzenia!!!

środa, 22 października 2014

Zachwyt nad Pendolino

Zazwyczaj sprawę Pendolino traktuję z dość dużą dozą ironii i rezerwy. Podważam sens zakupu, wyśmiewam czasy przejazdu itp. Nawet z wyglądu się śmiałem, pisząc że to dziobak. Dziś jednak poczułem przypływ sympatii do Pendolino i PKP Intercity. Zobaczcie jak malowanie tego składu ładnie zgrywa się z kolorystyką Dworca Centralnego. Nie chciałbym wyjść na jakiegoś estetę, ale po prostu lubię niebieski. i lubię jak różne elementy filmu czy obrazka do siebie pasują. Nie wiem czy wystrój dworca dopasowywano do malowania Pendolino, czy odwrotnie. Nawet jeśli wyszło to przypadkiem, to całość prezentuje się elegancko.


Ciekawe czy nadejdzie czas, że na Centralnym będzie tyle nowoczesnych składów co w Paryżu na dworcu Nord. Może w niedalekiej przyszłości uda mi się zajrzeć do Pendolino, tak jak zajrzałem do Thalysa

środa, 23 lipca 2014

Oszpecony czy uratowany?

Ze swoją własnością każdy może robić co mu się tylko podoba. W zasadzie to nic mi do tego, że ktoś kupi Poloneza i przerobi go przy pomocy spawarki na Forda Mustanga.  Albo z roweru w typie holenderskim zrobi "komunijnego górala".  Święte prawo właściciela kupić ciekawy zabytkowy pojazd i zniszczyć go przy pomocy szlifierki kątowej, spawarki i farby w delikatnie mówiąc kiepskich kolorach. Jednak czy wpadlibyście na pomysł aby lokomotywę z lewej strony przerobic na taką po prawej? Zadanie według mnie co najmniej karkołomne i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia.

zdjęcia z wiki
Ale co z tego... Przecież Polak potrafi. Chyba właśnie w imię tej maksymy powstało cudo stojące przy restauracji/hotelu Dakota w podbydgoskiej miejscowości Osielsko. Oszpecony, źle pomalowany, pozbawiony charakterystycznych elementów, za to z wspawanymi niepasującymi detalami, parowóz tkt48-163 ucharakteryzowany na Union Pacific No. 119

Czy taki zabieg to zbrodnia, grzech ciężki wymagający potępienia? Czy może jednak był to wybór a'la mniejsze zło? Coś jak amputacja na przykład. Bo w końcu lepiej żyć bez nogi niż umrzeć z powodu gangreny jakiejś. Patrząc na to w jakim stanie lokomotywa była w 2005 roku, jestem gotów wybaczyć włascicielowi, że co nieco jej amputował, coś dosztukował ale jednak na żyletki nie poszła... Szkoda tylko, że jak dla mnie wyszedł z tego niezły kicz.

Gniezno 
Wszystkich zainteresowanych historią polskich parowozów zapraszam na stronę: http://tomi.holdys.pl/index2.php gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o konkretnych egzemplarzach.

czwartek, 20 lutego 2014

Najszybsza linia kolejowa w Polsce: historia powstania CMK

Skąd w Polsce wziął się kolejowy highspeed?
KDP czyli Koleje Dużych Prędkości ostatnio kojarzą się głównie z zakupem składów Pendolino. Same pociągi to jednak nie wszystko. Żeby Pendolino mogło szybko pojechać potrzebuje odpowiednio przygotowanych torów. Bardzo ważny jest profil trasy czyli m.in. promienie łuków czy zmiany poziomu. Wiadomo, że im bardziej płaska i mniej kręta trasa tym szybciej można jechać. Zobaczcie jak projektowano najszybszą linię kolejową w Polsce. Linia Kolejowa nr 4, Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie czyli Centralna Magistrala Kolejowa. Film nieco trąci komunistyczną propagandą ale mimo to warto go obejrzeć, choćby ze względu na maszyny stosowane w tamtych czasach. Mowa nie tylko o maszynach budowlanych ale też maszynach liczących wspomagających projektowanie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...